Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi
Kopie -2009.jpg

P1R0108 063.jpg

       MLADOSTOV  č.3   - domkaři

                    ALOIS A ANNA   LHOTÁKOVI

            Pamatuji si už jenom paní Lhotákovou. Často jsem jí jako předškolní dítě navštěvovala. Bylo mi s ní pěkně, jako by to byla moje druhá babička. Myslím, že byla tak trochu opuštěná a moje přítomnost jí těšila. S oblibou mi ukazovala svoje svatební fotky. Byla za mlada velice přitažlivá. Snad proto, jak jsem doma zaslechla, na ní manžel velice žárlil a nikde jí nepouštěl samotnou.

          Až v dospělosti jsem pochopila, proč se p. Lhotáková tak trochu stranila obyvatel Mladostově. Cítila se asi zodpovědná za nedobrý čin svého syna za války, ale nepamatuji si, že by jí někdo něco vyčítal.

          Domek měla vždy pečlivě naklizený. Vlastně obývala jen jednu místnost. Hned za dveřmi stály velké kachlové kamna, za nimi krásná pec, kde se dalo spát. Pod okny stůl s dřevěnou lavicí a v rohu vždy pečlivě zastlaná postel.

          Ve vedlejší místnosti  jenom velká truhla, a v podlaze byl pod dřevěným poklopem prostorný sklep.

          Vedle obytné části stál chlév a dál dřevěná stodola. Za mého mládí pani chovala už jenom králíky. Často jsem s ní chodila na její políčko nad Žamberák , kde srpem žnula trávu a v nůši na zádech jí nosila domů na krmení.

           Po její smrti se roubenka prodala. Nový majitelé při přestavbě naštěstí dodrželi původní vzhled, za což jim patří dík.

06.05.2013 10:52:07
helarihova
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one